Ekonomi

Belçika’dan iki nükleer reaktör için 10 yıllık uzatma

Belçika, elektrik şirketi Engie ile daha önce kapatılması planlanan “Tihange 3” ve “Doel 4” nükleer reaktörlerinin işletme süresini 10 yıl uzatmak için anlaşma imzaladı.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Ülkedeki “Tihange 3” ve “Doel 4” reaktörlerinin işletme süresinin 10 yıl daha uzatılması için Engie şirketi ile anlaşmaya varıldığını belirten De Croo, “Bu iki nükleer reaktörün işletme süresinin uzatılması” dedi. enerji güvenliğimiz için çok önemli.” sözünü kullandı.

Anlaşmaya göre iki reaktör, Belçika devleti ile Engie’nin ortak olacağı bir yapıyla yönetilecek.

Nükleer atık maliyetinin karşılanması için bir çerçeve oluşturulacaktır.

Bu aşamadan sonra çevre izinlerinin alınması sürecine ilişkin teknik ve mali çalışmalar yapılacaktır.

7 reaktör ülkenin elektrik ihtiyacının yarısını karşılıyor

Belçika’da Hollanda sınırına yakın Doel nükleer santralinde 4, Almanya ve Lüksemburg sınırına yakın Tihange nükleer santralinde 3 olmak üzere toplam 7 reaktör bulunmaktadır.

Bu reaktörlerin ürettiği elektrik normalde ülkenin ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılıyor.

Belçika’da önceki hükümetlerin hazırladığı nükleer silahlardan arındırma yasası gereğince ülkede 40 yıldır faaliyet gösteren Doel 3 reaktörü Eylül ayında kapatılarak aktif reaktör sayısı 6’ya düşürüldü.

Son anlaşma ile ülkenin 1985 yılında inşa edilen Doel 4 ve Tihange 3 reaktörlerinin işletme süreleri 10 yıl daha uzatılacak.

Rusya-Ukrayna savaşından önce Belçika hükümeti 2025 yılında nükleer santrallerin işletmesini durdurmak için bir plan hazırlamıştı. Ancak savaş ve Avrupa’daki elektrik krizi nedeniyle Belçika nükleer santrallerin işletme süresini uzatmaya yöneldi. 10 yıl süreyle kapatmayı planlıyordu.

ulus-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu